عوامل موثر بر قیمت سهام را بشناسیم | قسمت سی و دوم

عوامل موثر بر قیمت سهام را بشناسیم | قسمت سی و دوم
عوامل موثر بر قیمت سهام را بشناسیم | قسمت سی و دومReviewed by غزل سادات on Nov 29Rating: 4.5عوامل موثر بر قیمت سهام را بشناسیماز دومين عوامل موثر بر قیمت سهام ، مرتبط با صنعتی هستند که شرکت در آن صنعت فعاليت مي‏كند.در مورد عوامل اثرگذار بر قيمت سهام شركت ‏ها صحبت كنيم.

 

در قسمت قبلی توضیح مختصری در رابطه با بررسی عوامل موثر بر قیمت سهام دادیم و یکی از عوامل را به طور کامل توضیح دادیم .

حال به بررسی مورد بعدی میپردازیم. این بخش , نقش عوامل مرتبط با صنعت بر قیمت سهام است که در زیر میخوانید .

همراه این قسمت از داستان های صدتحلیل باشید تا هرآنچه را که نمیدانید به خوبی یاد بگیرید 🙂

 

از عوامل موثر بر قیمت سهام میتوان عوامل مرتبط با صنعت را نام برد :

نقش عوامل مرتبط با صنعت بر قیمت سهام

در مقاله قبل اولین دسته از عوامل موثر بر قیمت سهام یعنی عوامل کلی یا محیطی را توضیح دادیم و گفتیم که وضعیت سیاسی و اقتصادی در عرصه داخلی و بین المللی، سیاست های پولی و ارزی، بودجه سالیانه دولت و قوانین و مقررات از جمله عوامل مهمی هستند که می‏توانند بر قیمت سهام تاثیر بگذارند. در این مقاله می خواهیم در مورد دسته دوم از عوامل اثرگذار بر قیمت سهام شرکت ‏ها یعنی عوامل مرتبط با صنعت صحبت کنیم.

از دومین عوامل موثر بر قیمت سهام که بر قیمت سهام اثر دارد، عوامل مرتبط با صنعتی هستند که شرکت در آن صنعت فعالیت می‏کند مثلا عوامل مرتبط با صنعت سیمان، پتروشیمی، خودروسازی، ساختمان و دیگر موارد به طور خاص بر قیمت سهام شرکت‏ های فعال در این صنایع تاثیر می‏گذارد.

 اما عوامل مرتبط با صنعت دقیقا چه هستند؟

 

Factors affecting stock prices

  • نحوه قیمت گذاری محصولات

از اولین عوامل موثر بر قیمت سهام که بر سهام شرکت‏ های فعال در یک صنعت تاثیر مستقیم می‏گذارد نحوه قیمت‏ گذاری محصولات آن صنعت است. فرض کنید قیمت محصولات شرکت‏ های خودروسازی بدون دخالت دولت و براساس میزان عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود. طبیعتا انتظار سرمایه‏ گذاران از میزان درآمد و سودآوری شرکت‏ های خودروسازی در این شرایط متفاوت از زمانی است که دولت با تنظیم بازار مستقیما بر قیمت خودروهای تولید داخل نظارت کند و قیمت آنها را تعیین کند. بنابراین نحوه قیمت‏ گذاری محصولات در یک صنعت می‏تواند قیمت سهام شرکت ‏های فعال در آن صنعت را تحت تاثیر قرار دهد.

  • میزان عرضه و تقاضا برای محصولات

دومین عامل از مجموعه عوامل مرتبط با صنعت میزان عرضه و تقاضا برای محصولاتی است که شرکت های فعال در آن صنعت تولید می‏کنند. به عنوان نمونه رونق صنعت ساختمان‏سازی در کشور می‏تواند به افزایش تقاضا برای مصالح ساختمانی از جمله سیمان منجر شود و این افزایش تقاضا هم به دلیل تاثیر مستقیم که بر میزان فروش و سودآوری شرکت ‏های سیمانی دارد؛ افزایش قیمت سهام این شرکت‏ ها را در بورس به دنبال دارد.

  • رقابتی یا انحصاری بودن صنعت

هرچه محصول انحصاری‏ تر باشد، امکان سودآوری شرکت ‏های تولید کننده آن محصول بیشتر است. به علت نبود رقیب، تولیدکننده می‏تواند هر قیمتی که خواست برای محصول خود تعیین کند. به طور طبیعی با ورود رقیب جدید به یک صنعت و افزایش شدت رقابت در آن صنعت از میزان انحصار شرکت‏ ها کاسته می‏شود و سودآوری آن‏ها نیز کاهش پیدا می‏کند. بنابراین لازم است سرمایه‏ گذار قبل از خرید سهام یک شرکت وضعیت حال و آینده صنعت مورد نظر را از نظر میزان انحصار، احتمال ورود رقبای جدید و تاثیر آن بر قیمت سهام شرکت به طور کامل بررسی کند.

  • حجم سرمایه گذاری در صنعت

میزان سرمایه‏ گذاری‏ های صورت گرفته و جهت‏گیری دولت بر بخش خصوصی در خصوص یک صنعت می‏تواند چشم‏انداز آینده آن صنعت را تا حد زیادی مشخص کند و به سرمایه‏ گذاران در تصمیم برای خرید یا فروش سهام شرکت ‏های فعال در آن صنعت کمک کند. هر اندازه حجم سرمایه‏ گذاری ‏ها در یک صنعت بیشتر باشد به این معنی است که انتظار سودآوری در این صنعت بیشتر است.

  • وضعیت صنایع مرتبط

یکی از عوامل اثرگذار بر قیمت سهام شرکت ‏ها در صنایع مختلف، وضعیت صنایع مرتبط با صنعت مورد نظر است. برای مثال صنعت فولاد به طور مستقیم با صنایعی مثل استخراج سنگ‏ آهن و صنعت خودروسازی در ارتباط است. به این دلیل که از یک سو سنگ‏ آهن اصلی ترین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید فولاد است و از سوی دیگر محصولات فولادی به طور مستقیم بر صنایعی مثل خودرو سازی به کار برده می شود. پس هرگونه رکود و یا رونق در رشد صنایع قبل و بعد صنعت فولاد توانایى تغییر قیمت شرکت‏های فعال در این صنعت را دارد.

  • تحولات فناوری

سرعت تغییر فناوری در صنایع از دیگر عوامل اثرگذار بر قیمت سهام حاضر در این صنعت است. برای مثال سرعت تغییرات فناوری در صنعت ارتباطات بسیار بیشتر از سرعت فناوری در صنعت سیمان است. پس هر اندازه سرعت تغییر فناوری در یک صنعت بیشتر باشد، میزان تغییرات قیمت سهام شرکت‏ های حاضر در آن صنعت بیشتر می‏شود. همچنین لازم است سرمایه‏ گذار هنگام خرید سهام شرکت ‏هایی که تحول فناوری در آنها بسیار سریع است به این موضوع توجه کند که آیا شرکت مذکور توانایی انطباق سریع با تغییرات فناوری را دارد یا خیر؟

درقسمت های آینده نقش عوامل دیگر را هم بررسی میکنیم پس همراه ما باشید !

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی و دوم  – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐

 
One thought on “عوامل موثر بر قیمت سهام را بشناسیم | قسمت سی و دوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *