قیمت سهام در گرو چه عواملی است ؟ | قسمت سی و یکم

قیمت سهام در گرو چه عواملی است ؟ | قسمت سی و یکم
قیمت سهام در گرو چه عواملی است ؟ | قسمت سی و یکمReviewed by غزل سادات on Nov 28Rating: 4.5قیمت سهام در گرو چه عواملی است ؟ دراین بخش به اين سوال پاسخ دهيم كه چه عواملي مي تواند بر قیمت سهام تأثير گذارند؟ عوامل كلي عوامل مرتبط با صنعتي كه شركت در آن فعاليت مي‏كند عوامل دروني شركت

در این قسمت به بررسی عواملی که بر قیمت سهام تاثیر می‏گذارند , میپردازیم . نقش عوامل محیطی بر قیمت سهام را میبینیم و در یک نگاه کلی وضعیت سهام را در شرایط مختلف توضیح میدهیم .

همراه این قسمت از داستان های صدتحلیل باشید تا هرآنچه را که نمیدانید به خوبی یاد بگیرید 🙂

عوامل موثر در قیمت سهام

در قسمت قبل ضمن معرفی سهام به عنوان مهم ترین ورقه بهاداری که در بورس معامله می‏شود، به مقایسه آن با اوراق مشارکت و اوراق اجاره پرداختیم.

در این قسمت می‏خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چه عواملی می تواند بر قیمت سهام تأثیر گذارند؟

به طور کلی سه دسته عوامل می توانند قیمت سهام شرکت را تحت تأثیر قرار دهند:

  • عوامل کلی (محیطی)

  • عوامل مرتبط با صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‏کند

  • عوامل درونی شرکت

 

عوامل کلی یا محیطی

اولین عامل اثرگذار بر قیمت سهام عوامل محیطی هستند. منظور از عوامل محیطی، عواملی هستند که کاملا خارج از اختیار شرکت‏ ها هستند ولی ارزش سهام آنها را تحت تأثیر قرار می‏دهند.

این عوامل به چند دسته کلی تقسیم می‏شوند:

وضعیت اقتصادی و سیاسی

یکی از عوامل بیرونی که می تواند قیمت سهام را تحت تاثیر قرار دهد ثبات یا عدم ثبات اوضاع اقتصادی و سیاسی در عرصه داخلی و بین المللی هست. آرامش فضای اقتصادی و سیاسی کشورها به این دلیل که زمینه تداوم فعالیت های رو به رشد بنگاه های اقتصادی را فراهم می‏کند این اطمینان خاطر را هم برای سرمایه‏گذاران ایجاد می‏کند که با خرید سهام شرکت ها می‏توانند به سود قابل قبولی برسند.

سیاست های کلان پولی، مالی و ارزی

یکی دیگر از عوامل اساسی که می تواند در سودآوری و در نتیجه قیمت سهام تاثیر بگذارد، سیاست ‏های دولت در حوزه مالی، پولی و ارزی کشور است. برای مثال در صورت افزایش نرخ ارز،  شرکتی که اغلب محصولات خود را به خارج از کشور صادر می‏کند، با افزایش سودآوری مواجه می‏شود؛ به این دلیل که درآمد فروش آن افزایش پیدا می‏کند.

در مقابل شرکت‏ هایی که بخش عمده مواد اولیه مورد نیاز خود را از خارج کشور تامین می‏کنند با افزایش هزینه‏ها و در نتیجه کاهش سودآوری مواجه می‏شوند و ارزش سهام آنها تحت تاثیر قرار می‏گیرد. همچنین اگر دولت نرخ سود تسهیلات اعطایی به بنگاه‏ های اقتصادی را کاهش دهد مثلا سود وام را از ١٠٪‏ به ۵٪‏ برساند، طبیعتا هزینه تأمین مالی بنگاه‏ ها کاهش پیدا می‏کند و میزان سودآوری و در نتیجه ارزش سهام آنها افزایش پیدا می‏کند.

بودجه سالانه کشور

یکی دیگر از موارد، تعیین بودجه سالیانه کشور است. تعیین بودجه در واقع جهت‏ گیری دولت در طول سال را نشان می دهد. مثلا اگر دولت در بودجه سالیانه برنامه گسترده‏ای برای توسعه صنعت پتروشیمی در نظر بگیرد، شرکت های فعال در این بخش تحت تأثیر قرار می‏گیرند و رشد قابل توجهی می‏کنند. همین موضوع افزایش تقاضا خرید سهام شرکت‏های پتروشیمی را افزایش می‏دهد که موجب بالا رفتن ارزش سهام آن شرکت می‏شود.

قوانین و مقررات

فرض کنید برای صادرات برخی از محصولات شرکت‏ های پتروشیمی قوانینی وضع شود. این تصمیم بر قیمت سهام شرکت‏ های صادر کننده محصولات پتروشیمی تاثیر منفی می‏گذارد؛ چون هزینه های شرکت افزایش می‏یابد.

در قسمت های آینده عوامل بعدی را توضیح خواهیم داد .

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی و یکم  – تیم صدتحلیل

قسمت سی ام را در این جا بخوانید :

https://goo.gl/JHnUE7

  آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *