مزیت خرید سهام در بازار بورس | قسمت سی‌ام

مزیت خرید سهام در بازار بورس | قسمت سی‌ام
مزیت خرید سهام در بازار بورس | قسمت سی‌امReviewed by غزل سادات on Nov 22Rating: 4.5مزیت خرید سهام در بازار بورس | قسمت سی‌امدر این بخش چهار مزیت خرید سهام را معرفي كنيم: امكان كسب بازده بيشتر در ازای پذيرش ريسك بالاتر,امكان مشاركت سهامدار در نحوه اداره شركت و...

در این بخش به مزیت های خرید سهام در بازار بورس میپردازیم و به سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید پاسخ میدهیم .

ابتدا میبینیم که خرید سهام چه مزیت هایی دارد و میزان بازده و ریسک پذیری چه رابطه ای دارند و بعد هم مزیت های خرید سهام را به تفسیر توضیح میدهیم .

مزیت خرید سهام در بازار بورس :

شاید این سوال برای شما پیش آماده باشد که مزیت سرمایه‏‌گذاری در بورس اوراق بهادار نسبت به خرید اوراق با درآمد ثابت (مثل اوراق اجاره و اوراق مشارکت) چیست؟

چرا سرمایه‏ گذاران سهام را به سایر اوراق بهادار ترجیح می‏دهند؟

در این قسمت می خواهیم چهار مزیت خرید سهام را معرفی کنیم:

امکان کسب بازده بیشتر در ازای پذیرش ریسک بالاتر

 در معرفی اوراق مشارکت گفتیم که نرخ سود این اوراق تضمین شده و ثابت است. این میزان بازده ممکن است برای خیلی از سرمایه‏ گذاران به ویژه سرمایه‏ گذاران ریسک پذیر جذاب نباشد. در مورد اوراق اجاره هم به همین صورت است چون بازدهی این اوراق هم مبلغ ثابتی است. بر خلاف اوراق مشارکت و اوراق اجاره، دارندگان سهام یک شرکت به میزان سهامی که دارند در کلیه منافع شرکت از جمله سود سالیانه و افزایش قیمت سهام شریک هستند. البته باید توجه داشت که همیشه چنین سودهایی نصیب سهامداران نمی‏شود و گاهی ممکن است شرکت سود بسیار اندکی داشته باشد و یا حتی زیان دهد؛ که در این صورت سهامداران در زیان شرکت هم سهیم هستند. پس ریسک سرمایه ‏گذاری در سهام و بازدهی مورد انتظار سهامداران هم بالاتر از اوراق مشارکت و اوراق اجاره است. بنابراین بررسی کامل و انتخاب هوشمندانه سهام شرکتی که قصد خرید سهامش را دارید، اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

مزیت خرید سهام

 

امکان مشارکت سهامدار در نحوه اداره شرکت

در توضیح اوراق مشارکت و اوراق اجاره گفتیم که سهامداران این اوراق در طول دوره سرمایه ‏گذاری مثلا ۴ سال، سود تعیین شده و در پایان دوره نیز اصل سرمایه خود را دریافت می‏کنند و به سرمایه‏ گذاری خود پایان می‏دهند بدون این که دخالتی در اداره شرکت داشته باشند؛ اما در سهام این طور نیست. سهامداران به نسبت سرمایه خود حق رأی دارند و می‏توانند با شرکت در مجامع عمومی شرکتی که سهام آن را در اختیار دارند در مسائل اساسی شرکت اظهار نظر کنند: مانند انتخاب اعضاء هیات مدیره، نحوه تقسیم سود و …

امکان دریافت سهام جایزه از شرکت

از دیگر مزیت خرید سهام این است که :

شرکت ها معمولاً در پایان هر سال مبلغی به عنوان سود بدست می‏آورند. نحوه استفاده از سود سالیانه در شرکت ها تفاوت دارد. برخی تصمیم به توزیع درصدی از سود بین سهامداران دارند اما برخی دیگر ترجیح می‏دهند به جای این که با توزیع سود نقدینگی را از شرکت خارج کنند سود به دست آماده را صرف توسعه شرکت کنند. به همین دلیل از محل سود سالیانه، سرمایه خود را افزایش می‏دهند.

چون این سود متعلق به سهامداران فعلی شرکت است بنابراین منافع حاصل از افزایش سرمایه هم به سهامداران فعلی شرکت تعلق دارد به عنوان مثال اگر شرکتی ۲۰ درصد افزایش سرمایه‏ بدهد، فردی که پیش از افزایش سرمایه مالک ١٠٠ سهم شرکت بود بعد از افزایش سرمایه مالک ٢٠ سهم جدید است که به عنوان جایزه دریافت کرده است. چون سهامداران شرکت بابت دریافت این سهام مبلغی نمی‏پردازند به این سهام، سهام جایزه گویند.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی ام – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *