سهام با اوراق درآمد ثابت چه تفاوتی دارد ؟ | قسمت بیست و نهم

سهام با اوراق درآمد ثابت چه تفاوتی دارد ؟ | قسمت بیست و نهم
سهام با اوراق درآمد ثابت چه تفاوتی دارد ؟ | قسمت بیست و نهمReviewed by غزل سادات on Nov 13Rating: 4.5سهام با اوراق درآمد ثابت چه تفاوتی دارد ؟می‏خواهیم در مورد يكی ديگر از اوراق بهادار صحبت كنيم: سهام بيشترين حجم معاملات در بورس به معاملات سهام اختصاص دارد كه حتی برخی به بورس، بازار سهام می‏گويند.

سهام  , موضوع مورد بحث این داستان است که شما را با تمام مراحل خرید و فروش آن آشنا میکند !در قسمت ‏های قبل در مورد اوراق مشارکت و اوراق اجاره صحبت کردیم. گفتیم که اوراق اجاره و مشارکت جزء کم‏ ریسک‏ ترین اوراق بهادار به حساب می‏آیند؛ چون بازده معین و تضمین شده‏ نصیب سرمایه گذار می‏شود. حال می‏خواهیم در مورد یکی دیگر از اوراق بهادار صحبت کنیم .

سهام چیست؟

بیشترین حجم معاملات در بورس به معاملات سهام اختصاص دارد که حتی برخی به بورس، بازار سهام می‏گویند. خیلی از سرمایه‏ گذاران با علم بر این که سهام نسبت به اوراق مشارکت و اجاره ریسک بیشتری دارد ولی باز هم خرید و فروشش را به سایر اوراق بهادار ترجیح می‏دهند. شاید مهم ترین دلیل این علاقه رابطه بین ریسک و بازده باشد یعنی خریداران با پذیرفتن ریسک بیشتر انتظار بازده بیشتری دارند.

 اما سوال اصلی اینجاست: سهم چیست؟ 

سهم و سهامدار

سهم بیانگر میزان مالکیت فرد از یک دارایی است.

کارخانه‏ ای با سرمایه یک میلیارد تومان را در نظر بگیرید. اگر متعلق به یک نفر باشد این فرد مالک کارخانه به حساب می‏آید. اگر چهار نفر به مقدار مساوی مالک کارخانه شوند در این صورت سهم هرکدام از کارخانه یک چهارم است. حالا فرض کنید مالکیت این کارخانه یک میلیاردی بین ١٠٠٠ نفر به صورت مساوی تقسیم شود. در این صورت میزان مالکیت هر کدام از این افراد در کارخانه یا به تعبیری سهم هر فرد از کارخانه برابر با یک میلیون تومان می‏باشد.

به هر کدام از این افراد سهامدار این شرکت اطلاق می‏شود.

سهام عام

شرکت ‏های سهامی

شرکت سهامی یعنی شرکتی که  سرمایه آن به سهام تقسیم می‏شود و هرکدام از صاحبان به میزان سهمی که دارند، در شرکت مسئولیت دارند و در سود و زیان حاصل از فعالیت شرکت، سهیم هستند. کارخانه ‏ای که در مثال قبل گفتیم در واقع یک شرکتی است که در آن ١٠٠٠ نفر سهامدار آن هستند. اگر به خاطر داشته باشید در تاریخچه بورس گفتیم که در اصل این شرکت‏ ها زمانی شکل گرفتند که بازرگانان به این نتیجه رسیدند برای تأمین منابع مالی مورد نیاز کسب و کارشان، سود و زیان مالی حاصل از این کسب و کار را بین گروهی از افراد تقسیم (که امروزه سهامدار نامیده می‏شود) کنند.

 

شرکت‏های سهامی به دو دسته تقسیم می شوند:

  • شرکت‏های سهامی خاص

  • شرکت‏های سهامی عام

سهام خاص

 

شرکت سهامی خاص

شرکتی است که همه سرمایه آن را مؤسسان و بنیان‏گذاران شرکت تأمین می‏کنند و بنابراین سهام آن برای عموم عرضه نمی‏شود.

شرک سهامی عام

شرکت سهامی عام شرکتی است که بخشی از سرمایه مورد نیاز آن از طریق عرضه سهام برای عموم مردم تأمین می‏شود. یکی از مهم‏ترین شروط عرضه سهام شرکت‏ ها در بورس این است که سهامی عام باشند.

تا اینجا با مفهوم سهام و شرکت‏ های سهامی تا حدی آشنا شدیم.

لازم است چند نکته راجع به سهام و شرکت‏ های سهامی بیان کنیم :

  • ویژگی مهم آن در برابر اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق مشارکت و اوراق اجاره برای سرمایه‏ گذاران جذاب می‏کند، امکان کسب سود بیشتر در ازای پذیرش ریسک بالاتر است؛ چون اگر سرمایه گذار انتخاب مناسبی داشته باشد و برای شرکت خوبی را انتخاب کند، می‏تواند بازده بالاتری در مقایسه با اوراق مشارکت و اوراق اجاره بدست بیاورد.

 

  • ریسک ویژگی ذاتی است؛ پس خرید و فروش سهام به افرادی که به هیچ عنوان توانایى و یا علاقه‏ای به پذیرش ریسک ندارند توصیه نمی‏شود. مثلا بهتر است در اوراق بهادار با درآمد ثابت مثل اوراق مشارکت واجاره سرمایه‏ گذاری کنند.

 

  • دارندگان صرفا در سود و زیان شرکت سهیم نیستند؛ بلکه به میزان سهمی که در اختیار دارند در قبال تعهدات شرکت مسئول هستند. بنابراین لازم است سرمایه‏ گذاران قبل از خرید  به صورت کامل وضعیت آن شرکت را بررسی کنند. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که شرکت‏ هایی که سهام آن‏ها در بورس معامله می‏شود. اغلب شرکت‏ های بزرگ، سودآور و دارای شرایط عمومی مناسب هستند. اما به هرحال این موضوع نباید موجب عدم تحلیل شرکت در هنگام خرید و فروش سهم شود.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت بیست ونهم – تیم صدتحلیل

  آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *