فاکتور های مهم معاملات بورس چیست ؟ | قسمت بیست و یکم

فاکتور های مهم معاملات بورس چیست ؟ | قسمت بیست و یکم
فاکتور های مهم معاملات بورس چیست ؟ | قسمت بیست و یکمReviewed by غزل سادات on Oct 22Rating: 4.5فاکتور های مهم معاملات بورس چیست ؟در این قسمت فاکتور های مهم معاملات بورس و نحوه ی سفارش‌‏گذاری برای خرید و فروش سهام را آموزش میدهیم . همچنین نقش زمان را در بورس با مثال شرح داده ایم .

در این قسمت نحوه کار با سامانه معاملات و سفارش‌‏گذاری برای خرید و فروش سهام را آموزش میدهیم همچنین فاکتور های مهم معاملات بورس را بررسی میکنیم و با مثال به تفسیر هر کدام میپردازیم .

سامانه معاملات بورس و اولویت‏ ها

از اولین فاکتور های مهم معاملات بورس باید به خرید وفروش در این سامانه اشاره کنیم که براساس ساز‏و‏کار حراج انجام می‏شود. حراجی که اولویت اول آن قیمت روز سهام و اولویت دوم آن زمان سفارش است.

به طور مثال :

فرض کنید شما در ۱۰ صبح امروز سفارش خرید ۵۵۰۰ سهم از شرکت آبسال را به قیمت ۳۱۵۲ ریال به کارگزاری داده‏ اید و فرد دیگری در ساعت ۱۰ صبح سفارش خرید ۵۰۰۰ سهم از همین شرکت را با قیمت ۳۱۶۵ ریال داده است.

در این صورت اولویت با نفر دوم است؛ چون کسانی که بخواهند سهم شان را بفروشند، ترجیح می‏دهند که سهام خود را با قیمت بالاتری بفروشند. پس فرد دوم نسبت به شما در اولویت قرار می‏گیرد.

اما در مورد سفارش فروش دقیقا برعکس است.

فرض کنید شما در ۱۰ صبح امروز سفارش فروش ۲۱۰۰ سهم از شرکت مسکن شمال شرق را به قیمت ۱۱۹۰ ریال به کارگزاری داده‏ اید و فرد دیگری در ساعت ۱۰ صبح سفارش فروش  ۰۰۰,۱۰ سهم از همین شرکت را با قیمت ۱۱۸۵ ریال داده است.

در این صورت اولویت با پایین‏ ترین قیمت پیشنهادی (نفر دوم) است زیرا کسانی که بخواهند سهام این شرکت را بخرند، ترجیح می‏دهند که سهام این شرکت را با قیمت پایین‏ تری بخرند.

اما اولویت دوم که زمان است چیست؟

دومین فاکتور های مهم معاملات بورس

فرض کنید شما ساعت ۹ صبح سفارش خرید ۱۰۰۰ سهم شرکت الف را با قیمت ۱۵۰ تومان داده‏اید و فرد دیگری در خواست خرید همین سهام را با همین قیمت در ساعت ۱۰ صبح ارائه داده است. در این حالت اولویت با شماست یعنی کسی که زودتر سفارش را انجام داده است و اگر تعداد سهام محدود باشد فرد دوم از خرید سهام باز خواهد ماند.

به عنوان مثال :

برای سهام شرکت توسعه معادن و فلزات، ۵ نفر متقاضی خرید با قیمت ۱۲۵۸ ریال ، ۳ نفر با قیمت ۱۲۵۷ ریال و ۳ نفر با قیمت با ۱۲۵۵ ریال وجود دارد.

و در نقطه مقابل یک نفر متقاضی برای فروش در قیمت ۱۲۵۹ ریال،  ۴ نفر با قیمت ۱۲۶۰ ریال و یک نفر با قیمت ۱۲۶۵ ریال وجود دارند.

مشاهده می‏شود که سامانه به طور خودکار در خواست ‏های خرید را از کمترین به بیشترین و در خواست‏ های فروش را از بیشترین به کمترین اولویت‏ بندی می‏کند.

اما سوال مهم اینجاست که با توجه به این اعداد و ارقام متفاوت، چه زمان معامله صورت می‏گیرد؟

سامانه تنها زمانی معامله را انجام می دهد که قیمت سفارش فروش و خرید با هم برابر باشند. پس از انجام معامله هر دو سفارش خرید و فروش بلافاصله از سامانه حذف می شوند.

 

پایان قسمت بیست و یک  – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐




One thought on “فاکتور های مهم معاملات بورس چیست ؟ | قسمت بیست و یکم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *