مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس چیست | قسمت هشتم از داستان های صدتحلیل

مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس چیست | قسمت هشتم از داستان های صدتحلیل
مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس چیست | قسمت هشتم از داستان های صدتحلیلReviewed by غزل سادات on Sep 27Rating: 4.5مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس چیستسه مزيت عمده پذيرش شركت ها در بورس شامل امكان تأمين آسان منابع مالی , دريافت معافيت مالياتی, كسب اعتماد و شهرت عمومی میشود .

در قسمت های قبل به مزایای سرمایه گذاری بورس برای سهامداران اشاره کردیم که به طور خلاصه به شرح زیر است:

کسب درآمد

امنیت و شفافیت در سرمایه‏ گذاری

حفظ ارزش پول در مقابل تورم

قابلیت نقدشوندگی سرمایه

امکان مشارکت در نحوه اداره شرکت ‏ها

اما در طرف دیگر ماجرا شرکت های بورس قرار دارند یعنی شرکت‏ هایی که سهام آن‏ها در بورس داد و ستد می‏شود. اما این سوال مطرح میشود که :

مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس چیست و شرکت ها با چه انگیزه‏ ای خواهان عرضه‏‌ی سهامشان در بورس هستند ؟

در ادامه سه مزیت عمده پذیرش شرکت ها در بورس را بررسی می کنیم:

سوال خیلی از صاحبان کسب و کار ها این است که  “مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس چیست ؟ ”

اولین مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس امکان تأمین آسان منابع مالی است :

شرکت ها معمولا برای گسترش فعالیت خود به منابع مالی جدید نیاز دارند؛ این منابع مالی معمولا از طریق استقراض از بانک یا از طریق عرضه سهام تأمین می شود. تامین مالی از طریق استقراض مشکلات زیادی دارد.

تصور کنید شرکتی برای تأمین مالی از بانک تقاضای وام می کند در اولین قدم باید طرح خود به همراه تقاضا برای دریافت وام به بانک ارسال کند. بانک پس از بررسی کارشناسان خود را برای بازدید و ارزیابی به محل اجرا طرح می فرستد. در صورتی که هیچگونه مشکلی از نظر کارشناسان بانک وجود نداشته باشد بانک اسنادی را برای باز پرداخت وام از شرکت مطالبه می‏کند و بعد از انجام تشریفات و مراحل قانونی وام پرداخت می‏شود.

اما مشکل احتمالی که شرکت در این راستا با رو به رو خواهد شد این است که  بعد از دریافت وام باید مطابق شرایط بانک اقساط را پرداخت کند که این فرآیند علاوه بر نیاز به زمان زیاد نیازمندی‏ های مستقیم و غیرمستقیم زیادی دارد از جمله پرداخت اقساط با سود بالا که فشار بسیار زیادی بر شرکت تحمیل می‏کند.

راه حل دیگر مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس تأمین مالی عرضه سهام است که بسیار آسان است. در این روش کافی است شرکت در بورس پذیرفته شود و برای سرمایه‏ گذاران عملکرد و آینده قابل قبولی داشته باشد. در این صورت با عرضه سهام جدید شرکت در بورس این سهام به سرعت به فروش می‏رسد و شرکت می تواند راحت و سریع  تأمین مالی مورد نیاز خود را انجام دهد.  به این ترتیب شرکت نه تنها اقساطی را پرداخت نمی‏کند بلکه شرکایی به نام سهامداران دارد که در سود و زیان با شرکت سهیم می‏شوند.

 

مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس

دومین مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس دریافت معافیت مالیاتی است :

براساس قانون تمام شرکت‏ هایی که در کشور فعالیت می‏کنند بخشی از درآمد خود را در قالب مالیات به دولت می پردازند. دومین مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس این کمک را میکند که به سبب نقش موثر بورس در رونق اقتصادی، قوانین و مقررات متنوعی برای بورس در نظر گرفته شده است یکی از آن‏ها معافیت مالیاتی برای شرکت‏های بورسی است یعنی شرکت هایی که سهامشان در بورس خرید و فروش می شود کمتر از سایر شرکت‏ ها مالیات می‏پردازند و بنابراین هزینه آنها کاهش و سود آنها افزایش پیدا می‏کند. این مزیت سبب تلاش شرکت‏ ها جهت کسب شرایط لازم برای حضور در بورس می شود.

معافیت مالیاتی

سومین مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس کسب اعتماد و شهرت عمومی است : 

از دیگر مزیت پذیرفته شدن شرکت ها در بورس میتوان به این موضوع اشاره کرد که, به هر شرکتی اجازه عرضه سهام در بورس داده نمی‏شود و شرکت ‏ها باید دارای شرایط ویژه‏ ای باشند. برای مثال شرکت باید سهامی عام باشد، سود آور و امید به سود‏آوری آن در آینده برای آن شرکت وجود داشته باشد، مدت مشخصی از زمان فعالیتش گذشته وعملکرد قابل قبولی داشته باشد، حداقل سرمایه معینی داشته باشد و… .

چنین شرایطی باعث اعتماد سرمایه‏ گذاران به شرکت ‏های فعال در بورس می‏شود. این اعتماد است که باعث تمایل سرمایه‏ گذاران به خرید سهام آن شرکت در بورس و به دنبال آن توسعه شرکت‏های بورسی می شود. به علاوه چون شرکت های بورسی در مقابل بقیه شرکت‏ ها از شفافیت و عملکرد بهتری برخوردارند نهادهای وام‏ دهنده مثل بانک ‏ها نیز این شرکت را در اولویت می‏گذارند. همچنین شرکت های پذیرفته شده در بورس از شرایط اطلاع رسانی و تبلیغاتی مناسب تری برخوردارند زیرا اطلاعات آن ها از طریق رسانه و مستمر به مردم اعلام می شود که این موضوع امتیاز ویژه ای است.

 

پایان قسمت هشتم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *