سرمایه ی ما چگونه در بورس حفظ می شود؟ | قسمت هفتم از داستان های صدتحلیل

سرمایه ی ما چگونه در بورس حفظ می شود؟ | قسمت هفتم از داستان های صدتحلیل
سرمایه ی ما چگونه در بورس حفظ می شود؟ | قسمت هفتم از داستان های صدتحلیلReviewed by غزل سادات on Sep 24Rating: 4.5سرمایه ی ما چگونه در بورس حفظ می شود؟حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم، نقد‏ شوندگي مناسب ومشاركت در اداره شركت را در این قسمت بررسی میکنیم. براي حفظ ارزش پول مناسب‏ترين راه حل سرمايه‏ گذاری است.

حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم، نقد‏ شوندگی مناسب ومشارکت در اداره شرکت را در این قسمت بررسی میکنیم .

حفظ سرمایه در مقابل تورم:

به طور معمول ارزش پول در طول زمان خود به خود کاهش پیدا می‏کند و با توجه به تورم موجود در جامعه در صورتی که افراد پس اندازهای خود را در جای مناسب سرمایه‏ گذاری نکنند ارزش آن کم می‌شود ؛ مثلا در سال ١٣۴٠ با ٢٠ هزار تومان توانایى خرید خانه بود ولی در سال ١٣٩٠ شاید این مقدار حداکثر برای خرید یک جفت کفش بچه‏ گانه کافی باشد.

برای حفظ ارزش پول در طول زمان مناسب‏ترین راه حل سرمایه گذاری است؛ البته سرمایه گذاری در فعالیت هایی که بتواند بازده‏ای بیشتری از کاهش ارزش پول ناشی از تورم داشته باشد. سرمایه‌گذاری در بورس یکی از بهترین این روش هاست.

طبق آمار بانک مرکزی، متوسط سود سرمایه ‏گذاری در بورس در ٢٠ سال اخیر یعنی از ابتدا سال ١٣٧٠ تا انتهای سال ١٣٩٠ به مراتب بیشتر از بازده ای سرمایه‏ گذاری در بازارهایی چون طلا، ارز یا مسکن بوده؛ اگر چه این بازارها در زمان‏ هایی متحمل نوسان بوده است.

چگونگی حفظ ارزش پول در مقابل تورم:

همانطور که گفته شد افراد با خرید سهام یک شرکت به نسبت سهمی که خریده اند در دارایی‏ ها و سود و زیان شرکت سهیم می‏شوند. به طور طبیعی در طول زمان دارایی‏ های شرکت متناسب با تورم افزایش می‏یابد و شرکت در اثر فعالیت های اقتصادی که انجام می‏دهد سود قابل توجهی بدست می‏آورد. پس افرادی که آگاهانه و دقیق اقدام به خرید سهام می‏کنند سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ می‏کنند.

 

حفظ ارزش سرمایه

نقد‏‏‏شوندگی خوب:

یکی از ویژگی‏ های یک دارایی خوب این است که قابلیت نقد شوندگی بالایی داشته باشد یعنی بتوان آن را سریع به پول نقد تبدیل کرد. برای هرکسی در طول زندگی ممکن است شرایطی پیش بیاید که نیاز به نقد کردن دارایی‏ های خود پیدا کند. نقد کردن دارایی‏ ها علاوه بر مشکلات خاص نیازمند زمان نیز هست.

حالا به سراغ یک مثال برای نقد شوندگی میرویم :

فرض کنید شما سرمایه خود را به یک خانه تبدیل کرده‏ اید و حالا به پول نقد نیاز و قصد فروش خانه را دارید. خب روشن است که از زمان تصمیم به فروش تا فروش و دریافت وجه آن با مشکلاتی اعم از پیدا شدن مشتری، توافق برای معامله، انتقال سند و… مواجه هستید؛ اما افرادی که با خرید سهام اقدام به سرمایه‏ گذاری در بورس می‏کنند به محض تصمیم به فروش کافی است به اولین کارگزاری بورس در سراسر کشور مراجعه و تقاضای فروش سهام خود را کنند.  در شرایط بحرانی هم چنانچه شما سهام خود را به قیمت اندکی کمتر از قیمت روز بازار برای فروش عرضه کنید در کوتاه ترین زمان به پول نقد تبدیل می شود. این شرایط سبب بالا رفتن درجه نقد شوندگی اوراق بهادار نسبت به سایر سپرده‏ گذاری‏ ها می شود.

نقدشوندگی

مشارکت در تصمیم‏گیری برای اداره شرکت‏ها:

افرادی که سهام یک شرکت را خریداری می کنند می توانند با حضور در مجامع و رای دادن، نسبت به مقدار سهمی که دارند در تصمیم‏گیری اداره شرکت مشارکت کنند. این افراد با استفاده از حق رای خود قادر هستند هیئت مدیره شرکت را انتخاب کنند و در مورد طرح ‏هایی که  مطرح می‏شود اظهار نظر کنند و همچنین می توانند میزان سود تقسیمی به سهامداران را نیز مشخص کنند. بدیهی است که افراد با تعداد سهام بیشتر نقش موثرتری در تصمیم‏گیری‏ ها دارند.

 

پایان قسمت هفتم – منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *