فیزیوکرات ها ، اولین کسانی که خود را اقتصاددان نامیدند | بلاگ صدتحلیل – شناخت مکاتب اقتصادی

فیزیوکرات ها ، اولین کسانی که خود را اقتصاددان نامیدند | بلاگ صدتحلیل – شناخت مکاتب اقتصادی
فیزیوکرات ها ، اولین کسانی که خود را اقتصاددان نامیدند | بلاگ صدتحلیل - شناخت مکاتب اقتصادیReviewed by آمنه هاشمی on Aug 25Rating: 3.5فیزیوکرات ها ، اولین کسانی که خود را اقتصاددان نامیدند | بلاگ صدتحلیل - شناخت مکاتب اقتصادیفیزیوکرات ها اولین کسانی بودند که خود را اقتصاددان نامیدند. دوران حیات این مکتب از سال ۱۷۵۸ هم‌زمان با انتشار کتاب «تابلوی اقتصادی» دکتر کنه ،بنیان‌گذار این مکتب، بود . فیزیوکرات ها معتقد بودند که باید اجازه داد تا اقتصاد به صورت خودکار به تعادل برسد و دولت در این امر هیچگونه دخالتی نکند.

پیرو مکاتب اسکولاستیک و مرکانتلیسم که در مطلب قبلی گفته شد ; حالا نوبت به مکتب فیزیوکرات ها  در قرن هفدهم و هجدهم همزمان با پیشرفت فنون و علم مکانیک میرسد.
بدون تردید شناخت کلی مکاتب اقتصادی و ارتباط نظریات اقتصادی ارائه شده توسط اقتصاددانان از گذشته تاکنون ، و تاثیری که در شکل گیری نظام های اقتصادی فعلی داشته اند ، زمینه ساز درک بیشتر این نظام ها خواهد بود.

بنیانگذار مکتب فیزیوکرات ها چه کسی بود ؟

فیزیوکرات ها اولین کسانی بودند که خود را اقتصاددان نامیدند ; دوران حیات این مکتب از سال ۱۷۵۸ تا سال ۱۷۷۶ یعنی در تاریخ انتشار کتاب معروف و ارزشمند «ثروت و ملل» آدام اسمیت است.
دکتر ” کِنه ” (Francois Quensnay ) بنیانگذار این مکتب بود  ; او پزشک بود و عقاید خود را در کتابی به نام ” تابلوی اقتصادی ” منتشر نمود ; او و همفکرانش اعتقاد داشتند که نظم طبیعی در روابط اجتماعی و اقتصادی و سیاسی وجود دارد .
پس قدرت طبیعت زیربنای تمام نظمی است که در جهان مشاهده می‏ شود ; او تحت تاثیر ویلیام هاروی (کاشف گردش خون ) به دنبال این بود که :
خون اقتصاد چه چیزی است ؟
چه چیزی حیات بخش اقتصاد است ؟
او جریان ثروت در اقتصاد را به گردش خون در بدن تشبیه کرد ، که بدون مداخله ای انجام میپذیرد ; از نظر او خون اقتصاد “تولید خالص” است.

فیزیوکرات

مبنای فکری فیزیوکرات ها چه بود؟

مبنای فکریشان بر پایه ی فلسفه ی “ دِئیسم ” (Deism  یا مکتب خداشناسی طبیعی از ریشه ی لاتینی Deus  به معنی خداست) استوار بود ; برمبنای این فلسفه خداوند خالق و منشاء جهان هستی است اما پس از خلقت در جریان عالم هیچگونه دخالتی نمی کند.
به همین سبب فیزیوکرات ها هم معتقد بودند که :
باید اجازه داد تا اقتصاد به صورت خودکار به تعادل برسد و دولت در این امر هیچگونه دخالتی نکند ; بنابراین اصل تعادل خودکار که از اصول اولیه ی نظام اقتصاد سرمایه داری است، برای اولین بار توسط این مکتب شرح داده شد.

نظریات فیزیوکرات ها :

فیزیوکرات ها در تصورات خود ، ایجاد یک محصول خالص را تنها به یک رشته امور تولیدی یعنی رشته ی کشاورزی محدود می کردند.

آنها بازرگانی و صنعت را عقیم می دانستند ; زیرا کاملا مشخص است که بازرگانان و یا متصدیان حمل و نقل ، محصول تازه ای تولید نمی کنند ; و فقط محصولاتی که از قبل تولید شده بود را مبادله و جابه جا می کردند.
از نظر فیزیوکرات ها این مشاغل نه تنها بی فایده بلکه حافظ و وسیله ی بقا و رفاه نوع انسان اند ; و تنها به این دلیل که محصول خالص (ثروت جدیدی) به وجود نمی آورند عقیم هستند ; بنابراین موتور اصلی و محرک اقتصاد از نظر آنها کشاورزی بود.
بزرگترین عیب دیدگاه فیزیوکرات ها این بود که انسان را مانند کالا آنالیز می کردند و به دنبال کشف قوانین غیرقابل تغییر در رفتار انسان بودند ; ولی ما می دانیم که انسان طبق قوانین غیرقابل تغییر رفتار نمی کند.

در مطالب بعدی ، با معرفی دیگر مکاتب اقتصادی با ما همراه باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *