ETF یا صندوق سرمایه گذاری قابل معامله چیست؟ | قسمت چهل و ششم

ETF یا صندوق سرمایه گذاری قابل معامله چیست؟ | قسمت چهل و ششم
ETF یا صندوق سرمایه گذاری قابل معامله چیست؟ | قسمت چهل و ششمReviewed by محسن تقی نژاد on Jan 8Rating: 4.5ETF یا صندوق سرمایه گذاری قابل معامله چیست؟ | وبلاگ صدتحلیل - آموزش اصطلاحات بورسیETF یا صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یک ابزار جدید است که واحدهای آن قابل معامله در بازار سرمایه است مزیت بیشتری نسبت به سایر صندوق ها دارد

 

صندوق‏ های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

قبلا صندوق‏ های سرمایه گذاری را به عنوان نهادی برای سرمایه گذاری افراد غیرحرفه ‏ای معرفی کردیم. هم اکنون می‏خواهیم صندوق‏ های سرمایه گذاری قابل معامله (یا همان ETF) در بورس را به عنوان یک ابزار جدید که نسبت به صندوق‏ های معمولی از مزایای بیشتری هم برخوردار است، معرفی کنیم. ETF مخخف Exchange Traded Fund است

شرط اساسی برای سرمایه گذاری موفق در بورس آن است که قبل از تصمیم‏ گیری برای خرید و فروش سهام شرکت‏ها، همه اطلاعات و عوامل موثر بر قیمت سهام آن شرکت را مورد بررسی قرار بدهیم و پس از خرید سهام، به طور مستمر این عوامل را ارزیابی کنیم و در صورت بروز تغییر در هریک از عوامل موثر در ارزش سهام آن شرکت، سبد سهام خود را بروز کنیم.

با این اوصاف افرادی هستند که یا تخصص کافی برای بررسی اطلاعات موثر بر قیمت سهام ندارند، و یا تخصص دارند ولی فرصت و وقت کافی را برای بررسی مستمر وضعیت سهام خود را در بورس ندارند، که برای این دسته از افراد یک راهکار موثر ارائه می‏شود. راهکاری که از طریق آن حتی افراد غیرحرفه‏ای هم می‏توانند وارد بازار بورس شوند.

راهکاری به نام ” صندوق‏ های سرمایه گذاری”

سرمایه گذاری از طریق صندوق‏ های سرمایه گذاری یک سرمایه گذاری غیر مستقیم محسوب می‏شود. به این معنی که به جای اینکه سرمایه گذار خود مستقیما به خرید و فروش اوراق خود  در بورس بپردازد  پول خود را در اختیار صندوق‏ های سرمایه گذاری قرار می‏دهد تا متخصصان صندوق اقدام به سرمایه گذاری کنند. برای این کار کافی است که سرمایه گذار به یکی از صندوق‏ های سرمایه گذاری مراجعه کند و سهام آن صندوق که اصطلاحا “واحد سرمایه گذاری” یا “یونیت” نام دارد، خریداری کند. با خرید واحد سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار، پول در اختیار صندوق سرمایه گذاری قرار می‏گیرد. سپس مدیران و کارشناسان صندوق که افراد متخصص بورسی هستند، با این پول اقدام به سرمایه گذاری در بورس می‏کنند.

افرادی که واحدهای سرمایه گذاری صندوق‏ ها را خریداری می‏کنند هم مثل سهامداران یک شرکت به نسبت سرمایه گذاری خود، مالک دارایی‏ های آن صندوق هستند. بنابراین هر اندازه صندوق سرمایه گذاری مناسب ‏تری داشته باشند و بازده بیشتری بدست بیاورند، ارزش واحدهای سرمایه گذاری آنها هم بیشتر می‏شود و سود بیشتری هم نصیب سرمایه گذاران می‏شود. همچنین با توجه به اینکه اداره  این صندوق‏ ها توسط افراد متخصص صورت می‏گیرد، بنابراین احتمال موفقیت سرمایه گذاری از طریق این صندوق‏ ها در مقایسه با سرمایه گذاری مستقیم، به ویژه برای افراد غیرحرفه ‏ای بیشتر است  و به همین دلیل هم توصیه می‏شود که افراد غیرحرفه ‏ای از طریق این صندوق‏ ها وارد بورس شوند.

etf

فرابورس ایران

باتوجه به محدودیت های پذیرش در بورس، تدبیری اندیشیده شده است تا آن دسته از شرکت‏هایی که موفق به احراز شرایط در بورس نمی‏شوند اما وضعیت قابل قبولی دارند، بتوانند از مزایای پذیرش در بازار سرمایه، از جمله تامین مالی آسان و ارزان بهره مند شوند. این مشکل با راه‏اندازی “شرکت فرابورس ایران” برطرف شد.

یکی از بازارهای فرابورس ایران، بازار ابزارهای نوین فرابورس است که در این بازار انواع صکوک، اوراق مشارکت شرکت‏های دولتی و خصوصی، گواهی سپرده بانکی، اوراق مشارکت شهرداری ‏ها و … خرید و فروش می‏شود.

یکی از ابزارهای مالی جدیدی که در فرابورس ایران برای سرمایه گذاری راحت‏ تر ارائه شده  “صندوق‏ سرمایه گذاری قابل معامله” یا ETF می‏باشد.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یک ابزار جدید است که از مزایای بیشتری نسبت به سایر صندوق‏ ها برخوردار است. صندوق‏ های ETF در واقع همان صندوق سرمایه گذاری هستند که واحدهای آن قابل معامله در بازار سرمایه است؛ یعنی در واقع این بار شما به صورت مستقیم خود صندوق را در بازار سهام خرید و فروش می‏ کنید.

مزایای صندوق‏ های سرمایه گذاری قابل معامله در فرابورس ایران

سرمایه گذاری در صندوق‏ های سرمایه گذاری قابل معامله،علاوه بر مزایای سایر صندوق‏ های سرمایه گذاری و مزایای ذکر شده این مزایا را هم دارد:

  • معافیت مالیاتی معاملات واحد ها
  • افزایش نقدشوندگی واحد های ETF با وجود عملیات بازارگردانی
  • تخصیص بهینه دارایی‏ها (متنوع سازی) با حذف هزینه و زمان اندک
  • سادگی، سهولت و سرعت در معامله
  • کاهش زمان تصفیه نسبت به صندوق‏ های فعلی
  • خرید و فروش آنلاین واحد های ETF

 

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله

نحوه سرمایه گذاری در بازار  ETF فرابورس ایران

سرمایه گذاران به راحتی می‏توانند با مراجعه به یکی از کارگزاری های و گرفتن کد معاملاتی، نسبت به خرید یا فروش واحدهای سرمایه گذاری و واریز وجه سرمایه گذاری به حساب بانکی کارگزار اقدام کنند و بدین ترتیب با خرید واحد های سرمایه گذاری صندوق‏ های قابل معامله، در بازار  سرمایه گذاری کنند. لازم به ذکر است که پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بازار فرابورس ایران صورت می‏ پذیرد.

واحدهای سرمایه گذاری صندوق به ارزش مبنای هر واحد ١٠ هزار ریال برای پذیره نویسی و حداقل خرید ١٠٠ واحد برای عموم عرضه می‏ شود و معاملات ثانویه واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پس از اتمام پذیره ‏نویسی و ثبت صندوق، در بازار ابزارهای نوین فرابورس ایران آغاز می‏شود.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت چهل و پنجم  – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐

 

 

 

 

 

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *