خبرساز ترین سهم های هفته گذشته + تحلیل شاخص کل + مجامع پیش رو

خبرساز ترین سهم های هفته گذشته + تحلیل شاخص کل + مجامع پیش رو
خبرساز ترین سهم های هفته گذشته + تحلیل شاخص کل + مجامع پیش روReviewed by محسن تقی نژاد on Jan 6Rating: 4.0خبرساز ترین سهم ها + تحلیل شاخص کل + مجامع پیش رو | گزارش هفتگی از زبان تحلیلگرانحذف دو عامل مهم EPS و P/E از سایت سازمان بورس (TSETMC.COM) باعث شد ابتدای هفته بازاری منفی را شاهد باشیم و درانتهای هفته شاخص کل با کاهش 1300 واحدی مواجه شد

دو اتفاق بسیار مهم , بازار بورس را در هفته گذشته تحت تاثیر قرار داد و باعث شد شاخص کل افت شدیدی داشته باشد !

ابتدای هفته با توجه به سیستم جدید انتشار اطلاعات ناشران، حذف دو عامل مهم تصمیم گیری EPS و P/E از سایت سازمان بورس (TSETMC.COM) باعث شد همان ابتدای هفته بازاری منفی  و هیجانی را شاهد باشیم.

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه توقف طولانی مدت نمادها از مشکلاتی بود که به واسطه انتشار پیش‌بینی EPS با آن روبرو بودیم، عنوان کرد: در دستور العمل جدید، توقف طولانی مدت نمادها به حداقل رسیده است. بسیاری از نمادها به دلیل عدم ارایه پیش‌بینی سود یا تعدیل بیش از ۲۰ درصد که معمولا همراه با ابهامات اساسی بود، متوقف می شدند که از این پس شاهد آن نخواهیم بود.

ناآرامی های اخیر کشور در شهرهای مختلف هم مزید بر علت شد تا طی دو روز ابتدایی هفته شاخص کل با اصلاح ۲۴۰۰ واحدی مواجه شود . به گونه ای که یادآور یکشنبه سیاه دی ماه سال ۹۲ بود. البته حمایت حقوقی ها از بازار و خریدهای مکرر آنان باعث شد تا کمی از فشار فروش در روزهای ابتدایی کاهش بیابد. 

خبرساز ترین سهم های هفته گذشته

در این روزهای منفی , بازگشایی نماد بانک سینا (وسینا) از اتفاقات مهم این هفته بود که صف خرید آن در در بازار چشم نوازی می کرد و با معامله ۴۵ میلیون سهمی جز نمادهای مورد توجه بازار این هفته بود. این در حالی است که اکثر نمادهای بانکی همچون وبصادر، دی، وتجارت، وگردش، وپست و چند نماد دیگر مدت هاست که بسته هستند و کام سهامداران خود را تلخ نموده اند.

نماد ذوب آهن (ذوب) این هفته هم خبر ساز بود. این سهم در روز دوشنبه با صف خرید سنگین مواجه شد که برخی فعالان بازار دلیل آن را خرید سهام ذوب توسط فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)عنوان کردند. اما دکتر بهرام سبحانی مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان آب پاکی را روی دست سهامداران ذوب ریخت و اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان مادر صنعت ایران است و برای موفقیت آن پشتیبانی و همکاری میکنیم ولی در شرایط فعلی برنامه ای برای خرید سهام آن شرکت نداریم.

در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی  بترانس پس از برگزاری مجمع عادی بطور فوق العاده متعادل و کم حجم به گردونه دادوستدها بازگشت( مجمع چیست و انواع مجامع ؟ )

شایعاتی مبنی بر تعیین تکلیف انتقال شرکت پارس آنلاین و بازگشایی نماد های وب در بازار به گوش می رسید. البته این سهم از نوسانات منفی بازار جان سالم به در برده و باعث شده که سهامداران این سهم حداقل قیمت سهامشان تغییری نکند!

از اخبار مهم بازار این هفته دیگر پیرامون دو نماد شپلی و شمواد بود. این دو شرکت که شمواد از زیرمجموعه های شپلی به حساب می آیند از بازار بورس اخراج شدند و آماده انتقال به بازار فرابوررس شدند.

در روز چهارشنبه قبل از شروع بازار نماد وپترو با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت متوقف شد و در ادامه بازار با رشد حدود ۶ درصدی به گردونه معاملات بازگشت.

شاخص کل در پایان این هفته در ارتفاع ۹۵٫۹۲۹ واحدی قرار گرفت که نسبت به هفته قبل با کاهش چشم گیر ۱۳۰۰ واحدی مواجه شد.

تحلیل تکنیکال شاخص کل

با توجه به رشد نزدیک به ۱۰ هزار واحدی شاخص از اواسط آبان تا به امروز، نیاز به اصلاح در شاخص کل به شدت دیده می شد. دو عامل مهم که در بالا ذکر شد مزید بر علت شد تا این اصلاح کمی تسریع یابد و شکل هیجان به خود بگیرد.

به نظر می رسد هدف اول این اصلاح ۰٫۲۳۶ درصدی فیبوناتچی و چنگال اندرو باشد که محدوده ۹۳٫۲۶۹ تا  ۹۳٫۱۰۰ شامل می شود.

البته بسته شدن باندهای بولینگر نشان از کاهشی بودن شدت این اصلاح است. 

تحلیل شاخص کل - هفته دوم دی ۹۶

مجمع پیش رو شرکت های بورسی و فرابورسی 

در هفته سوم دی ماه ۹۶ نماد های زیر مجمع خواهند داشت .

مجامع پیش رو هفته سوم دی

نگارنده :‌ محسن تقی نژاد – تحلیلگر بازار های مالی  ( پروفایل در سامانه صدتحلیل )
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *