اصطلاحات tsetmc – هر آن چه در سایت بورس می بینید | قسمت چهل و دوم

اصطلاحات tsetmc – هر آن چه در سایت بورس می بینید | قسمت چهل و دوم
اصطلاحات tsetmc - هر آن چه در سایت بورس می بینید | قسمت چهل و دومReviewed by محسن تقی نژاد on Dec 30Rating: 4.5هر آن چه در سایت بورس ( tsetmc ) می بینید | وبلاگ صدتحلیل - آموزش اصطلاحات بورسیاصطلاحات tsetmc : دامنه نوسان، حجم مبنا، ارزش معاملات، حجم معاملات، قیمت پایانی، نماد، توقف نماد، عرضه ‏اولیه، سهام شناور آزاد، گره معاملاتی صحبت می کنیم

اصطلاحات رایج در بازار سرمایه را در قسمت قبل توضیح دادیم و در این قسمت در مورد اصطلاحات tsetmc صحبت خواهیم کرد که اساس سرمایه گذاری در بورس هستند و با دانستن این اصطلاحات علاوه بر سهامدار خوبی بودن میتوانید تحلیلگر خوبی هم باشید !

اولین اصطلاحات tsetmc : دامنه نوسان

منظور از دامنه نوسان، حداکثر افزایش یا کاهشی است که قیمت سهام شرکت، در یک روز می‏تواند داشته باشد. در حال حاضر، دامنه نوسان قیمت سهام در بورس و فرابورس ۵ درصد است.

اصطلاحات رایج در بازار سرمایه

دامنه نوسان

به این معنا که اگر قیمت سهم الف در بورس تهران، در ابتدای روز ۱۰۰ تومان باشد، قیمت این سهم در پایان ساعت معاملات حداکثر می‏تواند ۵ تومان افزایش و یا ۵ تومان کاهش داشته باشد

دامنه نوسان با این هدف تعیین شده است که در مواقع بحرانی یا در مواردی که بازار، تحت تأثیر رفتارهای هیجانـی برخی سهامداران (به ویژه سهامداران خرد) قرار دارد، از بروز نوسانات شدید در قیمت سهام و در نتیجه، ضرر و زیـان هنگفت سهامداران جلوگیری شـود.

اصطلاحات tsetmc

 

حجم مبنا

حجم مبنا، حداقل تعداد سهام یک شرکت است که باید در طول روز، معامله شود تا قیمت آن سهم، بتوانـد براساس سقف دامنه نوسان، افزایش یا کاهش یابد.

بنابراین، در صورتی که تعداد سهام معامله شده یک شرکت در طول روز کمتر از حجم مبنا باشد، به همان نسبت درصد نوسان قیمت آن سهم نیز کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر، حجم مبنای شرکت‏های پذیرفته شده در بورس، با توجه به فاکتورهای چون تعداد کل سهام شرکت، میانگین حجم معاملات و … است .

به عنوان مثال اگر تعداد کل سهام یک شرکت پذیرفته شده در بورس ۲۰ میلیون سهم و حجم مبنا با هم با محاسبه فرمول ۰٫۰۸% به دست بیاید، تنها درصورتی قیمت سهام این شرکت در طول یک روز می‏تواند ۵ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد که حداقل ۱۶ هزار سهم شرکت الف در طول روز، مورد داد و ستد قرار گیرد.

حجم مبنا

نکته:  برای شرکت‏هایی که در فرابورس هستند این حجم مبنا برابر ۱ می باشد؛ یعنی به ازای معامله حتی یک سهم  قیمت سهام این شرکت در طول یک روز می‏تواند ۵ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد.

ارزش معاملات

ارزش ریالی سهامی که در آن روز بین سهامداران جا‏به‏جا (خرید یا فروش) شده است، ارزش معاملات می‏‏گویند.

حجم معاملات

تعداد سهامی را که در آن روز بین سهامداران جا‏به‏جا (خرید یا فروش) شده است، حجم معاملات می‏‏گویند.

قیمت پایانی

قیمت پایانـی سهام یک شرکت، در واقع میانگین قیمت‌هایی است که آن سهم در طول روز، براساس آن قیمت‌ها مورد داد و ستد قرار گرفته است.

البته سامانه معاملاتی بورس پس از محاسبه میانگین قیمت سهم در طول روز، بصورت خودکار بررسی می‌کند که آیا میزان معاملات سهم نیز به اندازه حجم مبنا بوده است یا خیر؟ طبیعتا اگر حجم معاملات سهم حداقل به اندازه حجم مبنا بوده باشد، میانگین محاسبه شده، به عنوان قیمت پایانی سهم در سامانه معاملات ثبت خواهد شد.

 

قیمت آخرین معامله

به قیمت آخرین معامله‏ای که تا قبل از ساعت پایان بازار (۱۲:۳۰) انجام شود قیمت آخرین معامله گویند

قیمت پایانی و آخرین معامله

نماد

به دلیل طولانی بودن اسم شرکت‏ها و سهولت برای شناسایی و دسته‏بندی آن‏ها برای هر کدام از شرکت‏ها نمادی تعریف شده است.

نماد یک شرکت عبارت است از حرف اول که نشان دهنده صنعتی است که آن شرکت در آن قرار دارد و خلاصه‌ای از نام شرکت در ادامه.

به عنوان مثال اکثر شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران که در گروه بانک‌ها، موسسات اعتباری واسطه ‏های مالی، شرکت‏های سرمایه گذاری و سایر نهادهای پولی فعالیت می‌کنند نمادشان با “و” شروع می‌شود:

مانند: وسینا (بانک سینا)، ونوین (بانک اقتصاد نوین)، وساپا (سرمایه‏گذاری سایپا)، ولملت (شرکت لیزینک ملت)

نماد های بورسی

– گروه شرکت‌های غذایی: حرف اختصاری این گروه “غ” باشد مانند: غالبر(لبنیات کالبر)، غبهنوش(بهنوش ایران)، غگلستا(شیر پاستوریزه پگاه گلستان) و …

–  گروه شرکت‏های خودرویی: حرف اختصاری این گروه “خ” است. مانند: خزامیا(زامیاد)، خودرو (ایران خودرو)، خساپا(سایپا) و …

گروه شرکت‌های سیمانی: حرف اختصاری این گروه “س” است. مانند: سفارس (سیمان دورود)، سکرد (سیمان کردستان)، ستران (سیمان تهران) و …

و سایر گروه‏های دیگر نیز مشابه این چند گروه می‏باشند.

البته استثنائاتی نیز وجود دارد:

مثلا حرف “ح” اول حرف گروه حمل و نقل می‏باشد اما بانک حکمت نمادش “حکمت” می‏باشد؛ یا  دو شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنعتی سدید (وسدید) و سرمایه‌گذاری توکا فولاد(وتوکا) جز گروه فلزات اساسی به حساب می‏آیند ولی با حرف “و” شروع می‏شوند در حالی که نمادهای گروه فلزات اساسی با حرف “ف” شروع می‏شود.

نماد شرکت های بورسی

توقف نماد

گاهی اوقات، معاملات سهام برخی شرکت‏ها در بورس بصورت موقتی، متوقف می شود.

عمدتا بورس زمانی نماد یک شرکت را متوقف می کند که رویدادی حائز اهمیت درخصوص آن شرکت اتفاق افتاده باشد، به نحوی که این رویداد بتواند موجب افزایش یا کاهش بیش از اندازه قیمت سهام شرکت شود. به عنوان مثال، قبل از برگزاری مجامع سالیانه شرکت، زیرا در مجمع سالیانه، سود سهامداران مشخص خواهد شد می‏تواند بر قیمت سهم بعد از مجمع، تأثیر زیادی داشته باشد.

پیغام ناظر بازار

عرضه اولیه

وقتی سهام یک شرکتی برای اولین بار در بورس می ‏آید که  اصطلاحا به آن  عرضه اولیه می‏گوییم.

در چند سال گذشته می‌توان گفت بالای ۹۵% عرضه‌های اولیه دارای سود بوده‌اند.

تعداد زیادی از شرکت‏هایی که عرضه اولیه شد‏ه اند با رشدهایی بالاتر از ۲۰% در مدتی بسیار کم (یک هفته تا یک ماه) مواجه می‏شوند.

 

اما چگونه یک شرکت در مدت بسیار کم سود زیادی می‏ دهند؟

کارشناسان سازمان بورس پس از برآورد قیمت هر سهم شرکت، مقداری پایین تر از قیمت برآورد شده به بازار عرضه می‏کنند.

به عنوان مثال اگر کارشناسان قیمت هر سهم را ۱۵۰ تومان برآورد کنند آن شرکت را با قیمت ۱۰۰ تومان به بازار عرضه می‏کنند.

با توجه به این موضوع تقاضای زیادی برای خرید سهام یک شرکت عرضه ‏اولیه صورت می ‏گیرد
خود شرکت‏ها هم  برای اینکه از عرضه‌های اولیه استقبال بشود آنها هم حاضر‌ند قیمت سهام خود را یک مقداری پایین‌تر از ارزش واقعی خودشان بدهند و به فروش برسانند.

نکته مهم:

چون تقاضای بسیار بالایی برای خرید عرضه اولیه وجود دارد و سود بسیار زیادی در مدت کم نصیب سهامداران می‏شود؛ سارمان بورس به هر کد آنلاین تعداد محدودی سهام عرضه اولیه تخصیص می‏دهد. (مثلا حداکثر ۵۰۰ سهم)

در این چند سال گذشته کمترین و بیشترین مبلغی که برای خرید عرضه‏اولیه به هر کد آنلاین تخصیص داده شد به ترتیب ۱۰۰ هزار تومان و ۶ میلیون تومان بوده است.

 

غالبا مبلغ لازم برای عرضه اولیه زیر یک میلیون تومان است.

 

البته کارمزد خرید و فروش اوراق مشارکت و اوراق اجاره با سهام متفاوت است که در جدول زیر آورده شده است:

کارمزد کارگزاری

شخصیت حقوقی و حقیقی

به هر فردی که در بورس اقدام به خرید سهام می‏کند یک شخص حقیقی اطلاق می‏شود؛ اما بعضی شرکت‏ها وجود دارند که با جمع‏آوری پول سایر افراد حقیقی (شرکت‏ های سبدگردانی، صندوق‏ های سرمایه‏ گذاری، شرکت‏های سرمایه‏ گذاری و…) به خریدن سهام اقدام می‏کنند که به این شرکت‏ها حقوقی می‏گویند.

گره معاملاتی
اگر کلیه معاملات یک نماد معاملاتی در ۵  روز متوالی صف خرید یا صف فرورش باشد، مشمول رفع گره می‏شود. برای نمادهای مشمول گره معاملاتی می شوند، با دامنه نوسان ۲ برابر دامنه نوسان روزانه ( +۱۰ و -۱۰) عادی آن نماد انجام  می‏شود.

سهام شناور آزاد

منظور از سهام شناور آزاد مقدار سهمی است که در اختیار افراد حقوقی یا سهامداران عمده شرکت می‏باشد. سهام شناور یک سهم ممکن است  در زمانی خاص، کاهش یا افزایش یابد.این امر با فروش یا خرید سهام شرکت توسط یک شرکت حقوقی یا یک سهامدار عمده اتفاق می‏افتد.

به عنوان مثال در صفحه نماد شرکت ملی صنایع مس ایران  سهام شناور آن ۲۴ ذکر شده است.

تعداد کل سهام این شرکت نیز ۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ( ۵۰ هزار میلیارد)سهم است. سهام شناور این شرکت ۱۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ برگه سهام (۱۲ هزار میلیارد) می‌باشد.

سهام شناور

 

سهام شناور

 

هم اکنون در بازاربورس سهام حدود ۵۰۰ شرکت مختلف تولیدی – خدماتی داد و ستد می شود که درزمینه های مختلف فعالیت می کنند:
شرکت‏های سرمایه گذاری،بانک‏ها، شرکت‏های پالایشگاهی و پتروشیمی، شرکت‏های خودرویی، شرکت‏های غذایی، شرکت‏های قند و شکر، شرکت‏های سیمانی و …

شرکت های فعال در بورس

اصطلاحات tsetmc مورد نیاز هر سرمایه گذار در بورس است و هر سرمایه گذار برای موفقیت در بورس باید دانش خود را ارتقا دهد که مرحله اول آن یادگیری اصطلاحات بورسی است.

 

اگر می خواهید در مورد مفاهیم مالی همچون ترازنامه، صورت سود و زیان، EPS ، DPS و … بیشتر بدانید این مطلب  را مطالعه کنید

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت چهل و دوم – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐
3 thoughts on “اصطلاحات tsetmc – هر آن چه در سایت بورس می بینید | قسمت چهل و دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *