قرارداد آتی چه نوع اوراقی است ؟‌| قسمت سی و هشت

قرارداد آتی چه نوع اوراقی است ؟‌| قسمت سی و هشت
قرارداد آتی چه نوع اوراقی است ؟‌| قسمت سی و هشتReviewed by غزل سادات on Dec 16Rating: 4.5قرارداد آتی چه نوع اوراقی است ؟‌قرارداد آتی قراردادی است كه بر اساس آن فروشنده متعهد می‏شود به تعداد معینی از یك دارایی را در تاریخ مشخصی در آینده با قیمت معین به خریدار تحویل دهد.

معرفی قرارداد آتی در این قسمت موضوع مورد بحث صدتحلیل است . یکی دیگر از انواع اوراق بهاداری که در بورس خرید و فروش می‏شود، به نام قرارداد آتی را معرفی میکنیم. قبل از صحبت درباره قرارداد آتی باید خاطر نشان کنیم که ریسک در قراردادهای آتی بسیار بیشتر از سهام است و نیازمند تخصص بسیار زیاد در این زمینه است. بنابراین به افراد عادی و غیر متخصص به هیچ وجه توصیه نمی‏شود در قرارداد آتی سرمایه‏ گذاری کنند.

قرارداد آتی چیست؟

کلمه آتی در این عبارت نشان می دهد که بین فروشنده و خریدار یک قرارداد وجود دارد که به آینده مربوط است.

با این مقدمه به سراغ تعریف قرارداد آتی می رویم :

قرارداد آتی قراردادی است که بر اساس آن فروشنده متعهد می‏شود به تعداد معینی از یک دارایی (مثل سهام) را در تاریخ مشخصی در آینده با قیمت معین به خریدار تحویل دهد. در مقابل خریدار قرارداد آتی هم متعهد می‏شود دارایی مورد نظر را در تاریخ تعیین شده با قیمت معین از فروشنده اوراق خریداری کند.

برای مثال:

فرض کنید قیمت سهام شرکت الف در بورس ٢٠٠ تومان است. سرمایه‏گذاری را در نظر بگیرید که در بررسی‏ها و مطالعات دقیق به این نتیجه رسیده که قیمت سهام شرکت الف در چهار ماه آینده به ٢۴٠ تومان می رسد، بنابراین از دید این سرمایه‏ گذار خرید سهام شرکت الف می تواند سودآوری قابل قبولی داشته باشد.
اولین گزینه‏ ای که پیش روی این سرمایه‏ گذار قرار دارد این است که سهام مذکور را خریداری کند و منتظر باشد تا بعد از ۴ ماه قیمت سهم رشد کند و سود مورد نظر سرمایه‏ گذار محقق شود. طبیعی است در صورتی که پیش بینی فرد دقیق باشد و قیمت سهم از ٢٠٠ تومان به ٢۴٠ تومان برسد سرمایه‏ گذار در مدت ۴ ماه ٢٠٪‏ سود می کند اما این سرمایه‏ گذار می تواند به جای این که سهام شرکت الف را بخرد و همه پول مورد نیاز برای آن را بپردازد تنها با پرداخت درصدی از این پول قرار داد آتی شرکت الف با سررسید ۴ ماهه را در بورس خریداری کند.
مثلا اگر سرمایه‏ گذار قرارداد آتی شرکت الف با قیمت ٢٢٠ تومان و سررسید ۴ ماهه را خریداری کند به این معنی است که متعهد شده ۴ ماه بعد تعداد سهام معینی از شرکت مذکور را با قیمت مذکور هر سهم ٢٢٠ تومان از فروشنده قرارداد آتی خریداری کند. طبیعتا در صورتی که پیش بینی این سرمایه ‏گذار درست باشد و قیمت سهم شرکت الف در ۴ ماه بعد به قیمت ٢۴٠ تومان برسد به ازای هر سهم ٢٠ تومان سود می کند. اما اگر به هر دلیل قیمت سهم در ۴ ماه بعد کم تر از مبلغ ذکر شده در قرارداد آتی یعنی ٢٢٠ تومان باشد این سرمایه‏ گذار متحمل زیان می‏شود.

قرارداد آتی

 

سوال اول:

اولین سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که تفاوت خرید سهام با خرید قرارداد آتی سهام چیست؟ برای خرید سهام سرمایه‏ گذار باید همه پول را بپردازد اما در خرید قرارداد آتی سهام سرمایه‏ گذار تنها با پرداخت درصدی از پول که به عنوان وجه تضمین توسط بورس اخذ می‏شود می تواند مطمئن شود که سهام مورد نظر خود را در تاریخ تعیین شده با قیمت مندرج شده در قرارداد را خریداری کند وجه تضمین هم به همین علت از خریدار و فروشنده قراردادهای آتی دریافت می‏شود که طرفین قرارداد به تعهدات خودشان مبنی بر تحویل سهام به قیمت مشخص در تاریخ تعیین شده پایبند باشند.

سوال دوم:

دومین سوال این است که اگر قرار داد آتی چنین مزیتی دارد که سرمایه‏ گذار تنها با پرداخت درصدی از پول می‏تواند کل سود ناشی از افزایش قیمت سهام را بدست بیاورد چرا تعداد بسیار محدودی از سرمایه ‏گذاران در قرارداد آتی سرمایه‏ گذاری می کنند؟
در مثال قبل فرض کنید پیش بینی سرمایه ‏گذار مبنی بر این که قیمت سهام شرکت الف در ۴ ماه به ٢۴٠ تومان برسد محقق نشود و به جای آن قیمت سهم به ١٨٠ تومان کاهش پیدا کند در این حالت سرمایه‏ گذار نه تنها سود بدست نمی آورد بلکه متحمل زیان ۴٠ تومان هم می‏شود. دلیلش هم این است که آن فرد متعهد شده در تاریخ مذکور تعداد معینی از سهام شرکت الف را با قیمت ٢٢٠ تومان بخرد در حالی که قیمت این سهم در بورس هم اکنون ١٨٠ تومان است. پس به همان اندازه که احتمال کسب سود در قرارداد آتی بیشتر است احتمال ضرر بر اثر پیش‏بینی نادرست قیمت سهام در آینده هم در قراردادهای آتی بیشتر است. در آخر توجه داشته باشید که قرارداد آتی در ایران فقط محدود به سهام نیست بلکه در بورس کالای ایران هم قراردادهای آتی سکه بهار آزادی داد و ستد می‏شود و جالب است بدانید که حجم معاملات سکه طلا در بورس کالای ایران بسیار بیشتر از سهام است.

البته قراردادهای آتی جزو اوراق بهادار بسیار پرریسک محسوب می‏شوند حتی با وجود قدرت ریسک‏پذیری بالا قبل از ورود به این عرصه شناخت کافی در خصوص ابعاد و جزئیات قرارداد‏های آتی بدست آورید.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی و هشتم- تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *