اصول سرمایه گذاری در بورس چیست ؟ (۲) | قسمت سی و شش

اصول سرمایه گذاری در بورس چیست ؟ (۲) | قسمت سی و شش
اصول سرمایه گذاری در بورس چیست ؟ (2) | قسمت سی و ششReviewed by غزل سادات on Dec 11Rating: 4.5اصول سرمایه گذاری در بورس چیست ؟ (2)ار اصول سرمایه گذاری در بورس به اصل های : با افراد متخصص مشورت كنید سبدی از سهام متنوع تشكیل دهید / حتما با سرمایه مازاد خود، سهام بخرید/ رسیدیم .

اصول سرمایه گذاری در بورس شش اصل مهم سرمایه ‏گذاری است که موضوع این سری از داستان های صدتحلیل بود و در هر  قسمت دو اصل را به شما توضیح دادیم . این قسمت اصول ۴ و ۵ و ۶ را میگوییم و این بحث را به اتمام میرسانیم .

در مقاله قبل دو اصل از اصول خرید و فروش سهام را عنوان کردیم که به ترتیب زیر بود :

اصل اول: بهره گیری از اطلاعات معتبر و عدم توجه به شایعات
اصل دوم: نگاه بلند مدت

در این قسمت سایر اصول سرمایه‏ گذاری در بورس را معرفی می‏کنیم:

اصول سرمایه گذاری در بورس/اصل چهارم: سبدی از سهام متنوع تشکیل دهید

حتما این ضرب المثل معروف را شنیدید که همه تخم مرغ ‏ها رو در یک سبد نچینید. دلیلش این است چون اگر سبد تخم مرغ به زمین بیفتد بیشتر تخم‏ مرغ ‏ها می‏شکنند. این ضرب المثل هم در بورس کاربرد دارد تا حدی که یکی از نظریه های مطرح شده در خصوص کاهش ریسک سرمایه ‏گذاری به تئوری پورتفوی(پورتفولیو) یعنی نظریه سبد معروف است. براساس این نظریه هر اندازه که در سبد سرمایه ‏گذاری، سهام شرکت‏ های مختلف از صنایع متفاوت بیشتر باشد ریسک سرمایه‏ گذاری کاهش پیدا می‏کند.

با یک مثال موضوع را بیشتر توضیح دهیم:

دو سرمایه‏ گذار را در نظر بگیرید که اولی همه پول خود را در سهام یک شرکت وارد کننده قطعات خودرو سرمایه‏ گذاری کرده اما سرمایه‏ گذار دوم نصف پول خود را در سهام شرکت وارد کننده قطعات خودرو و نصف دیگر را در سهام یک شرکت صادرکننده محصولات پتروشیمی سرمایه ‏گذاری کرده است. به نظر شما در صورت افزایش نرخ ارز چه اتفاقی می افتد؟ کاملا مشخص است که افزایش نرخ ارز به دلیل این که باعث افزایش هزینه های تولید کننده قطعات خودرو می شود، قیمت سهام این شرکت را به دنبال دارد؛ در حالی که شرکت صادر کننده محصولات پتروشیمی بر اثر افزایش نرخ دلار با افزایش سود آوری و در نتیجه رشد قیمت سهام مواجه می شود. در این شرایط قطعا سرمایه ‏گذار اول به علت افت سهام شرکت وارد کننده قطعات خودرو دچار ضرر می شود اما سرمایه‏ گذار دوم احتمالا سود می کند و یا حداقل ضرر نمی کند، چون نصف سهامش کاهش قیمت و نصف دیگر افزایش قیمت داشته است. هر اندازه سبد سرمایه‏ گذاری متنوع تر باشد ریسک سرمایه‏ گذاری کمتر می‏شود و احتمال کسب بازدهی پایدار برای سرمایه‏ گذار افزایش پیدا می‏کند.

 

اصول سرمایه گذاری در بورس

 

اصول سرمایه گذاری در بورس/ اصل پنجم: حتما با سرمایه مازاد خود، سهام بخرید

مشاهده شده که برخی از افراد بعد از شنیدن اخبار مربوط به رشد متوالی شاخص های بورس و افزایش قیمت سهام در یک رفتار هیجانی سرمایه ضروری زندگی خودشان، مثل خانه، خودرو و … را می‏فروشند و یا با قرض گرفتن از دیگران اقدام به خرید سهام می‏کنند. چنین رفتاری به هیچ وجه توصیه نمی‏شود. چرا که بورس همواره در معرض افت و خیز قرار دارد و وارد کردن سرمایه ضروری زندگی در بورس می‏تواند سرمایه‏ گذار را در این نوسانات دچار تزلزل و اضطراب کند، تا جایی که ممکن است فرد با تحمل زیان مجبور به خروج از بورس شود. اما افرادی که با سرمایه مازاد خود وارد بورس می شوند طبیعتا در برابر افت و خیزهای بورس قدرت تحمل و آرامش بیشتری دارند و در تصمیم گیری‏ های خودشان هم منطقی‏ تر هستند. بنابراین تنها بخشی از سرمایه خود را به خرید سهام اختصاص دهید که در صورت کاهش قیمت سهام، نه خللی به زندگی شما وارد کند و نه آرامش روحی شما و خانواده ‏تان را به مخاطره بیاندازید.

اصول سرمایه گذاری در بورس/اصل ششم: نوسان را به عنوان ذات بازار سهام بپذیرید

فردی که قصد دارد از طریق خرید سهام در بورس سرمایه‏ گذاری کند باید این واقعیت را بپذیرد که این نوسان قیمت، ویژگی ذاتی سرمایه‏ گذاری در سهام است. به عبارتی دیگر، روند صعودی سهم در گذشته الزاما به معنی تداوم این روند در آینده نیست کما این که روند نزولی سهم نیز به معنی ادامه افت قیمت سهم در آینده نیست. اگر به خاطر داشته باشید در تشریح عوامل مؤثر بر قیمت سهم به برخی عوامل محیطی و عوامل مرتبط با صنعت اشاره کردیم که خارج از کنترل شرکت است. پس هر کدوم از این عوامل ممکن است باعث افت و خیر در قیمت سهام شود بنابراین لازم است سرمایه‏ گذار قبل از ورود به بازار سهام این واقعیت و ریسک ناشی از آن را بپذیرد.

اصول سرمایه گذاری در بورس/اصل هفتم: با افراد متخصص مشورت کنید

با توجه به این که عوامل متعدد و متنوعی بر قیمت سهام تاثیرگذار هستند، تصمیم گیری بر اساس تجزیه و تحلیل این عوامل نیاز به تخصص و مطالعه دقیق دارد. پس اگر قصد خرید مستقیم سهام را دارید اما تخصص کافی در این خصوص ندارید حتما با افراد خبره و دارای صلاحیت مشورت کنید. برای این امر می‏توانید از سایت صدتحلیل ۱۰۰tahlil.com که رتبه ‏بندی تحلیگران بورس را انجام می‏دهد، استفاده کنید و تحلیلگر مناسب خود را پیدا کنید.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی و ششم – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *