اصول سرمایه گذاری در بورس چیست ؟ | قسمت سی و پنج

اصول سرمایه گذاری در بورس چیست ؟ | قسمت سی و پنج
اصول سرمایه گذاری در بورس چیست ؟ | قسمت سی و پنجReviewed by غزل سادات on Dec 10Rating: 4.5اصول سرمایه گذاری در بورس چیست ؟اصول سرمایه گذاری در بورس شش تاست که دراین بخش به دومورد اشاره کردیم.تصمیمگیری براساس اطلاعات معتبر و سرمایه گذاری بادیدبلندمدت دو اصلیست که توضیح دادیم

اصول سرمایه گذاری در بورس شش تاست که دراین بخش به دو مورد اشاره کردیم.تصمیمگیری براساس اطلاعات معتبر و سرمایه گذاری بادید بلند مدت دو اصلیست که توضیح دادیم .

در این قسمت می‏خواهیم بعضی از اصول کلی که باید در هنگام خرید و فروش سهام مد نظر قرار دهیم بیان کنیم . شش اصل مهم سرمایه‏ گذاری در بورس را به شما خواهیم گفت . در این قسمت دو اصل اول را توضیح میدهیم و در قسمت های آینده اصول دیگر را خواهیم گفت .

شش اصل مهم سرمایه‏ گذاری در بورس

اصل اول اصول سرمایه گذاری در بورس : بر اساس اطلاعات معتبر تصمیم‏گیری کنید، نه شایعات

در اصول سرمایه گذاری در بورس همانطور که قبلا گفته بودیم, سرمایه‏ گذاران هنگامی اقدام به خرید سهام یک شرکت می‏کنند که بعد از بررسی عوامل اثرگذار بر قیمت سهام آن شرکت شامل عوامل محیطی، عوامل صنعت و عوامل درونی به این نتیجه برسند که قیمت سهم بیشتر از قیمت بازار آن است. طبیعتا بررسی همه جانبه عوامل اثرگذار بر قیمت سهم نیازمند بهره‏ گیری از اطلاعات دقیق، جامع و معتبر است. به همان اندازه که استفاده از اطلاعات معتبر در تصمیم‏گیری سرمایه‏ گذاران تاثیر مثبت دارد استفاده از اطلاعات غیر معتبر و شایعات در تصمیم‏گیری‏ ها می تواند منافع سرمایه‏ گذاران را به خطر بیندازد. تجربه نشان می‏دهد که در فراز و فرود بازار سهام شایعات و اخبار نادرستی به سرمایه‏ گذاران منتقل می‏شود. بنابر این سرمایه‏ گذاران برای کسب اطلاعات به منابع رسمی اعتماد کنند و از توجه به اخبار و منابع غیر رسمی خودداری کنند. مراجعه به پایگاه‏ های اطلاع رسانی پایگاه بورس به نشانی www.tsetmc.com  و www.codal.ir می‏تواند در ارائه اطلاعات مهم و معتبر به سرمایه ‏گذاران کمک کند.

 

Fundamentalsof Investment in the Exchange

 

اصل دوماصول سرمایه گذاری در بورس : با دید بلندمدت در بورس سرمایه ‏گذاری کنید

دومین اصل از اصول سرمایه گذاری در بورس در خرید و فروش سهام است ، سرمایه ‏گذاری با دید بلندمدت است. عملکرد بورس در سال‏ های گذشته نشان داده سرمایه‏ گذارانی که با دید بلندمدت و البته آگاهانه وارد بازار سهام شدند توانسته اند سود قابل قبولی از این بازار بدست بیاورد. همچنان براساس آمارها مجموعه بازدهی سهام در بلندمدت از بازدهی بازارهایی مثل مسکن، ارز و طلا بیشتر بوده گر چه ممکن است گاهی اوقات بازدهی کوتاه مدت این بازارها از بورس پیشی گرفته باشد. بنابراین هر اندازه دید سرمایه‏ گذاران بلندمدت‏ تر باشد به همان نسبت هم ریسک سرمایه‏گذاری کمتر می‏شود. مطالعه تاریخچه سرمایه ‏گذاران موفق در دنیا هم نشان می‏دهد که بازدهی‏ های بزرگ معمولاً با خرید و نگهداری سهام ارزنده در افق زمانی بلندمدت بدست می‏آید.  پس با دید بلندمدت سرمایه‏ گذاری کنید و اگر پس از بررسی و مطالعه کامل، به این اطمینان رسیدید که سهام ارزشمند را خریداری کردید، نگران نوسانات مقطعی قیمت سهام خود نباشید.

طی بیست سال اخیر متوسط سود سرمایه‏ گذاری در بورس نسبت به تورم و بانک بیشتر بوده است.

رابطه بورس با دیگر بازارهای مالی

تا به حال به این فکر کرده ‏اید که چرا در یک سالی بازار بورس، دریک سال دیگر بازار ارز، در سال دیگر بازار مسکن یا … سودهای خوبی نصیب سرمایه ‏گذاران می‏کند؟

همه‏ ما رشد به یکباره دلار از ۹۰۰ تا ۳۳۰۰ تومان را به یاد داریم؛ یا بازدهی‏ های رویایی سهم‏ ها در بورس اوراق بهادار طی سال ۹۲ که اخبار با عنوان “تالار شیشه ‏ای امروز نیز رکورد روزهای قبلی خود را شکست و در ارتفاع x هزار واحدی ایستاد که از ابتدای تاسیس بورس تا به الان بی ‏سابقه بوده است؟”

حال می‏خواهیم با ذکر آمار و نمودار به بررسی این چند بازار بپردازیم و ‏آن‏ها را از نظر بازدهی با یکدیگر طی سال‏ های اخیر با یکدیگر مقایسه کنیم:

بورس،طلا و سکه،ارز،مسکن و…بازارهای موازی هم هستند و اگر یک بازار خراب نقدینگی به  به سایر بازار ها منتقل می‏شود.

درصد تورم سال‏های اخیر

تورم مرکب ۵ ساله اخیر حدودا ۱۸۰% طبق اعلام بانک مرکزی می‏باشد.

فرض کنید من ۵ سال پیش یک عدد خودکار با قیمت  ۱۰۰تومان خریدم. حال امروز همان خودکار را ۲۸۰ میخرم. تقسیم عدد دوم بر عدد اول یعنی قیمت خودکار ۲٫۸ برابر شده و  تورم مرکب ۵ ساله  برابر ۱۸۰% را نشان می‏‎دهد.

حالا فرض کنید اول سال ۹۰ ، ۱۰ میلیون تومان در هر کدام از بازارهای مختلف سرمایه‏ گذاری می‏کردیم؛ با توجه  به تورم برای اینکه ارزش پولمان حفظ شود باید آخر سال ۹۴ حداقل ۲۸ میلیون داشته باشیم. حال ببینم آخر سال ۹۴ پولمان چقد خواهد شد؟

بورس: ۵۳ میلیون      

طلا:۴۳ میلیون                       

ارز:۳۸ میلیون                                            

مسکن: ۲۸ میلیون     

اوراق مشارکت:۲۳ میلیون

  بانک: ۲۱میلیون

در قست های آتی دیگر اصول را به شما میگوییم . همراه ما باشید 🙂

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی وپنجم – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐

 
2 thoughts on “اصول سرمایه گذاری در بورس چیست ؟ | قسمت سی و پنج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *