قیمت سهام و نقش عوامل درونی بر آن ؟| قسمت سی و سوم

قیمت سهام و نقش عوامل درونی بر آن ؟| قسمت سی و سوم
قيمت سهام و نقش عوامل درونی بر آن ؟| قسمت سی و سومReviewed by غزل سادات on Dec 4Rating: 4.5نقش عوامل درونی بر قیمت سهام چیست ؟نقش عوامل درونی بر قیمت سهام در تعيين قيمت سهام شركت‏ ها، يعني عوامل دروني صحبت كنيم. بر خلاف دو عامل قبل، عوامل دروني به وضعيت داخلي شركت مربوط هستند.

در قسمت های گذشته نقش هر کدام از عوامل را بر قیمت سهام بررسی کردیم . حالا به شناخت عوامل درونی میپردازیم  و همچنین نقش عوامل درونی بر قیمت سهام را توضیح میدهیم .

در این قسمت می‏خواهیم در مورد عامل سوم در تعیین قیمت سهام شرکت‏ ها، یعنی عوامل درونی یا اصطلاحا عوامل خرد صحبت کنیم. بر خلاف دو عامل قبل، عوامل درونی به وضعیت داخلی شرکت مربوط هستند.

تاکنون دو عامل از عوامل مؤثر بر قیمت سهام را بررسی کردیم:

  • عوامل کلان یا محیطی
  • عوامل مرتبط با صنعت

در ادامه نقش عوامل درونی بر قیمت سهام را بازگو می‏کنیم:

  • میزان سودآوری شرکت و ثبات آن

بدون تردید انگیزه سرمایه‏ گذاری یک سرمایه گذار از خرید سهام شرکت کسب سود است. برای سرمایه‏ گذار بسیار مهم است سهام شرکتی که سهمش را خریده بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد و در پایان سال سود قابل قبولی بدست بیاورد. البته تداوم روند سود آوری هم تاثیر زیادی دارد چرا که از دید سرمایه‏ گذاران شرکتی که فقط در یک دوره سود خوبی کسب کند اما نتواند به این روند ادامه دهد گزینه مناسبی برای سرمایه‏ گذاری نیست.

نکته دیگری که در نقش عوامل درونی بر قیمت سهام باید به آن توجه کرد این است که شرکت‏ ها در سال‏ های اولیه فعالیت خود، سودآوری خیلی بالایی ندارند و به تدریج روند سودآوری آنها بهبود می‏یابد.

  • نسبت قیمت به درآمد سهم (P/E)

نسبت P به E  از تقسیم کردن قیمت سهم (Price) به سود سالیانه سهم (Earning) بدست می‏آید.

 برای مثال دو شرکت الف و ب که هر دو در صنعت ساختمان‏سازی فعالیت می‏کنند و در اغلب شرایط با یکدیگر یکسان هستند را در نظر بگیرید. اگر سود سهام هر دو شرکت در پایان سال صد تومان باشد اما قیمت سهام الف در بورس ۵٠٠ تومان باشد و قیمت سهام شرکت ب در بورس ۱۰۰۰ تومان باشد چه نتیجه‏ای می‏گیریم؟

معمولاً در شرایط یکسان هر اندازه نسبت  P به E  شرکت در مقایسه با سایر شرکت‏ های موجود در آن صنعت کمتر باشد نشان دهنده ارزنده بودن سهم آن شرکت است. همچنین با بررسی نسبت  P به E  آن نسبت به سایر شرکت ‏های فعال در آن صنعت می‏توانیم حدس بزنیم که آیا قیمتی که هم اکنون برای سهم مذکور در بورس تعیین شده قیمت مناسبی است یا خیر؟ البته باید توجه کرد که نسبت  P به E  تنها یکی از معیارها ارزیابی سهم است و نباید به تنهایی ملاک تصمیم‏گیری قرار گیرد.

قیمت سهام و عوامل درونی

  • قابلیت نقدشوندگی سهام

قبلا هم توضیح دادیم یکی از ویژگی‏ های یک دارایی خوب این است که سریع به پول نقد تبدیل شود. سهام هم به عنوان یک دارایی از این ویژگی مستثنی نیست و طبیعتا سهامداران انتظار دارند هر زمان که خواستند بتوانند سهام خود را به پول نقد تبدیل کنند. هر اندازه حجم معاملات، دفعات معامله و تعداد سهام معامله شده یک شرکت در بورس بیشتر باشد نشان دهنده قابلیت نقد‏شوندگی بالای این سهم است.از جمله مهم ترین نقش عوامل درونی بر قیمت سهام قابلیت نقد شوندگی بالاست .

  • وضعیت دارایی ها و بدهی های شرکت

از دیگر نقش عوامل درونی بر قیمت سهام به این موضوع اشاره میکنیم که :
با بررسی صورت‏ های مالی اساسی شرکت از جمله ترازنامه می‏توانیم شناخت خوبی نسبت به وضعیت مالی به خصوص دارایی‏ ها و بدهی‏ های شرکت بدست بیاوریم. طبیعتا برای سهامدار به عنوان فردی که به نسبت سهامش مالک شرکت محسوب می‏شود، اهمیت دارد که شرکت چه دارایی‏ هایی در اختیار دارد، چه میزان مالیات دارد و آیا بر اساس این حجم دارایی و بدهی سهام شرکت برای خرید مناسب است یا خیر؟ با بررسی ترازنامه، صورت سود و زیان و … می‏توان این اطلاعات را کسب کرد.

  • طرح ‏های توسعه شرکت

طرح ‏های توسعه ‏ای هر شرکتی نشان‏دهنده پویایی آن شرکت است. هر اندازه طرح‏ های توسعه ای در یک شرکت بیشتر باشد؛ رشد و پویایی آن شرکت بیشتر است و می‏تواند یکی از نشانه ‏های ارزنده بودن سهام آن شرکت باشد. البته باید هدف از انجام طرح ‏های توسعه ‏ای آن شرکت و میزان تاثیر آن در فروش و سودآوری شرکت به طور کامل مورد ارزیابی قرار گیرد چون تمام طرح‏ های توسعه‏ای یک اندازه در شرکت تاثیرگذار نیستند. مثلا طرح ‏هایی که برای تعویض ماشین آلات فرسوده یک شرکت اجرا می‏شود در مقایسه با طرح ‏هایی که در خصوص راه اندازی خطوط جدید تولید اجرا می‏شود، تاثیر کم‏تری در میزان سود‏آوری شرکت دارد.

  • میزان سهام شناور آزاد

منظور از سهام شناور آزاد مقدار سهمی است که در اختیار افراد حقوقی یا سهامداران عمده شرکت می‏باشد.سهام شناور یک سهم ممکن است  در زمانی خاص، کاهش یا افزایش یابد.این امر با فروش یا خرید سهام شرکت توسط یک شرکت حقوقی یا یک سهامدار عمده اتفاق میافتد.

به عنوان مثال در صفحه نماد شرکت ملی صنایع مس ایران  سهام شناور آن ۲۴ ذکر شده است.

تعداد کل سهام این شرکت نیز ۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ( ۵۰ هزار میلیارد)سهم است. سهام شناور این شرکت ۱۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ برگه سهام (۱۲ هزار میلیارد) می‌باشد.

  • ترکیب سهامداران شرکت

وجود بعضی نهادها و سازمان‏ های بزرگ به عنوان سهامداران عمده یک شرکت می‏تواند به عنوان نقطه قوت آن شرکت محسوب شود؛ چون سهامداران عمده در شرایط خاص می‏تواند با حمایت از سهم مانع از افت قیمت سهام و در نتیجه ضرر و زیان سهامداران شود. البته وجود سازمان‏ها و نهاد‏ها در ترکیب سهامداران یک شرکت لزوما به معنی حمایت آنها از سهم نیست و باید عملکرد گذشته سهامداران عمده در این خصوص مورد بررسی قرار گیرد.

اطلاعات مربوط به این موارد در سایت‏های رسمی بورس www.tsetmc.com  و www.codal.ir  به صورت لحظه ای در دسترس سرمایه‏ گذاران قرار دارد.

 

منتظر ادامه داستان های ما باشید 🙂

پایان قسمت سی و سوم – تیم صدتحلیل

آدرس سایت :  ۱۰۰tahlil.com🌐
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *